Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019

ev media-logo

(ΒΙΝΤΕΟ) Το 20ο στο Καρπενήσι! Ο Ολυμπιακός νίκησε 6-4 τη Βουλιαγμένη και πανηγύρισε το Κύπελλο Ελλάδας στην Υδατοσφαίριση Ανδρών

Την κατάκτηση του 20ου Κυπέλλου Ελλάδας πανηγυρίζει η ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού, αφού στον τελικό του Φάιναλ 4 που διεξήχθη στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Καρπενησίου, επικράτησε με 6-4 του ΝΟ Βουλιαγμένης, σε μια αναμέτρηση που τα είχε όλα –θέαμα, σασπένς, ένταση κι ανατροπές.olympiakos kypello_karpenisi

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που τους ακολουθούσε πριν τη διοργάνωση, ενώ η Βουλιαγμένη μένει μάλλον με την πικρία καθώς έφθασε στην πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό. Μάλιστα, στο ημίχρονο προηγούνταν με 3-2, στην επανάληψη όμως «μίλησε» η εμπειρία των Πειραιωτών.

Πολυτιμότερος παίκτης του Φ-4 αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Γούνας, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ με έξι γκολ, ενώ καλύτερος τερματοφύλακας ο Γιόζιπ Πάβιτς, αμφότεροι του Ολυμπιακού.

Τις απονομές έκαναν ο Αντιπεριφερειάρχης ΠΕ Ευρυτανίας κ. Άρης Τασιός και ο Δήμαρχος Καρπενησίου κ. Νίκος Σουλιώτης, οι οποίοι στις δηλώσεις τους επανέλαβαν την κοινή πρόθεση να δοθεί συνέχεια στα μεγάλα ραντεβού του υγρού στίβου στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Καρπενησίου. Παρόντες ήταν, ακόμα ο Πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας κ. Δημήτρης Διαθεσόπουλος, όπως και ο Α΄αντιπρόεδρος κ. Γιώργος Κατσαρός.

Όλοι συμφώνησαν ότι η συνεργασία ΚΟΕ-Περιφέρειας-Δήμου θα συνεχιστεί και το Καρπενήσι θα φιλοξενήσει και άλλες σπουδαίες διοργανώσεις.

ΤΟ ΦΙΛΜ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Βουλιαγμένη να αιφνιδιάζει τον Ολυμπιακό καθώς προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Καλογερόπουλο και Μπάσιτς αλλά οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Μουρίκη. Παρόλα αυτά ο Τίγκας ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στα τρία τέρματα (3-1) για να ακολουθήσει το τέρμα του Γενηδουνιά (3-2). Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε δραματικά με τους παίκτες του Χρβόγε Κόλιανιν να διατηρούν το προβάδισμα παίζοντας εξαιρετική άμυνα στον παίκτη λιγότερο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δυνάμωσε περισσότερο την άμυνα του και κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Αρχικά ισοφάρισε (3-3) στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Μυλωνάκη και εν συνεχεία πήρε το πρώτο του προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Γενηδουνιά (6:43) αλλά η Βουλιαγμένη ισοφάρισε με τον Γκιουβέτση. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα (5-4) με τον Γούνα σε παίκτη παραπάνω και ο ίδιος παίκτης με πέναλτι έκρινε τον τελικό.

ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 4-6 (3-2, 0-0, 0-1, 1-3)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγε Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Σταμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης, Δήμου Π.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαϊδης, Μπούσλιε Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ. (πηγή για στοιχεία αγώνα: waterpolonews.gr).